Gelinlerin el emeği göz nuru çeyizlik el işlerini sakladıkları çeyiz sandıkları bir dönem kaldırılsa da yeni dönemde tekrar moda oldu. Hem dekoratif hem de işlevsel olarak yeniden karşımıza çıkan çeyiz sandıkları modernize edilmiş haliyle evinizin dekorasyonunda da yerini alabilecek tarzda tasarlandı. Âdetlerimizin ürünü olan çeyiz sandıklarının içerisinde bulunan gelin çeyizleri daha sonra gelinliğin saklanabileceği ve görselliğin ön planda tutulduğu mobilya tiplerinden. Yeni dönem sandık modellerinde genellikle bolca işleme ve süs görüyoruz.

Eskiden oyma ve ahşap olarak yapılan gelin sandıkları hem ağır hem de kullanışsızdı. Nostaljik bir tarza sahip olan bu tip sandıkları hâlâ bulmak mümkün ancak daha modern tarzda döşenmiş evler için de modern tarzı yansıtan tipte sandıkları bulabilirsiniz.

Modern tarzdaki sandıklarda deri sıkça kullanılmış. Ayrıca genel olarak dikdörtgen şeklinde bildiğimiz çeyiz sandıklarını artık yuvarlak, istiridye kabuğu, kalp gibi farklı şekillere bürünmüş olarak bulmak da mümkün.

Gelin sandıklarında görsellik ön palan çıkarılmış. İnciler, taşlar, kurdelelerle süslenmiş olan gelin sandıkları kapak kısmında elyaf kullanılarak şık bir oturma aparatı olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanarak işlevselliği de artırılmış.

Ayrıca bildiğiniz üzere 2013’ün favori malzemesi olan deri de sandıklara yansıtılarak yine hem modern hem de şık bir görüntü oluşturulmuş. Yukarıda farklı tarzlarda gördüğünüz sandık modellerini yaptırabilir veya piyasada bulabilirsiniz.Kategori: Kadın Yazar: Admin Yorum yapılmamış Tarih: 26 Ocak 2013