Bayan Yelek Modelleri ve Örnekleri 

Yelekler artık günümüzdeki her bayanın genç, yaşlı, hatta çocuklarda bile sık kullanılan bir giyim, bazen de aksesuar olarak dolabımızda bulundurduğumuz bir kıyafet olmuştur. Özellikle el örgüsü modelleri daha çok talep görmektedir.

El örgüsü modelleri bile kendi içinde çeşitlilik ve değişken modeller bulunmaktadır. Çoğu zaman şişlerle örülür ama tığ ile örülen yelek modelleri daha şık ve gösterişli olduğu inkâr edilemez.

Tığ ile yapılan yelek modelleri

Tığ ile yapılan yelek modelleri çeşitliliği ile zengindir. Yapmasını bilene kolaydır ama emek ve sabır gerektirir. Tığ işi örülen yeleklerin birçok örneği vardır. Bu örneklerden birisi motif motif örülerek tutturulan modellerdir.

Motif motif örülerek birbirlerine tekrar tutturulması ile ortaya çıkan model inanılmayacak kadar güzel ve alımlı olabilmektedir.

Birde bütün halinde örülen modelleri bulunmaktadır. Zincir işi, lale modeli, iri delikli modeller gibi desenler kullanılarak, bütünlüğü sağlayana kadar örülen bayan yelek modelleri de vardır.

Şiş ile yapılan yelek modelleri

İki adet şiş ile ilmekler alınıp örülen şişle örülmüş modelleri de vardır. Kışın soğuklarda tercih edilen yelek modellerinin birçoğu şiş ile örülmektedir. Sık ilmeklerle ve kalın iplerle örülen yelekler hem içimizi hep sırtımız ısıtmaktadır. Şiş modelleri arasında en çok ilgi gören modeller den bazıları;

Robandan örülen modeli, başak modeli, saç örgüsü modeli, baklava modelli, tırıl modeli, haroşa modeli gibi daha sayamadığımız birçok modeli bulunmaktadır. Hatta şiş ile yapılan yelekmodellerinde ustalaşmış ellerin kendi çıkarttıkları modeller de hafife alınmayacak kadar güzel olabilmektedir.

Son zamanlarda yelekler, genç kesimlerimizin de dikkatini çektiğinden sadece kışın kullanılan kıyafet kalıbından çıkmış durumdadır. Yaz aylarında da kullanabileceğimiz iri delikleri olan ve ince iplerle örülen yelek modelleri de büyük ilgi görmektedir.

Yaz aylarının serin gecelerinde şıklığımızdan ödün vermeden aksesuar olarak da kullanılan modeller bulunmaktadır.

Nede olsa el örgüsünün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Birçoğumuzun çeyiz sandığında bulunan, sevdiklerimizin bizlere göz nuru, ele emeği sarf ederek ördükleri el örgüsü yelekler kıymetli hatıralar arasında yerini almaktadır.

Ayrıca el örgüsü ile uğraşmanın kişiye sakinlik ve rahatlama verdiği de bir gerçektir

Bayan Örgü Yelek Modelleri Sarı-renkli-yazlık-bayan-yelek-modeli Yelek Modelleri Yelek Modelleri1 YelekKategori: örgü, Yaşam Yazar: Admin Yorum yapılmamış Tarih: 15 Şubat 2015