Bebek önlüklerinden esinlenilerek tasarlanmış en moda aksesuarlardan oldu. kıyafetlerde kullanılmaya başlanmıştı ve oldukça beğenildi. Bunun üzerine tek yaka şeklinde de tasarlanmaya başlayarak son olarak da kolye halinde kullanılmaya başlandı.

Zamanla da bebe yakalar daha vamp bir görünüm kazandı keskin uçlara sahip yakalar olarak da kullanılmaya başlandı. Özellikle derin dekolteleri kapatmak veya önü boş bir kıyafete hareket kazandırmak, kıyafetin havasını değiştirmek için şık bir aksesuar olan bebe yakalar ünlüler arasında da çok moda.

Genellikle kumaş olarak tasarlanan yaka kolye modelleri daha da değiştirildi ve metallerden, boncuklardan, incilerden oluşan yepyeni modeller oluşturuldu. Bebe yakaları düz ve dekolteli kıyafetlerde metal olarak kullanabileceğiniz gibi sade bir bisiklet yaka kazakla da kullanabilirsiniz. Bebe yaka kolyeleri ne şekilde kullanabileceğiniz hakkında fikir arıyorsanız aşağıdaki galeride bebe yakayla yapılmış şık kombinleri bulabilirsiniz.

BEBE YAKA YAPIMI:

Bebe yakaları satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kendi zevkinize uygun olarak tasarlayabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? En basit ve en kullanılan yöntem şu: Eskiyen bir gömlek yakasını kesin ve yaka üzerine boncuk ya da zımbalarla, metal parçalarla desenler işleyin. Desenleri yapıştırabileceğiniz gibi dikebilirsinizde. Bir diğer yöntem ise dilediğiniz bir kumaşı alın ve pet şişeyi yaka biçiminde kesin, kestiğiniz şişe parçasını seçtiğiniz kumaşla kaplayın. Kaplama işlemini iğne ve iplik yardımıyla yapmanızı tavsiye ederim. Eğer yapıştırarak yaparsanız büzüşme ve açılmayla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kumaşı olabildiğince gergin kaplamak da çok önemli. Kaplama işlemi bittikten sonra yakanın komple tüm kenarına bir işleme veya kurdele yada metal zımbalar geçirebilirsiniz. Dilediğiniz gibi yakanın uç kısımlarını veya tamamını da işleyebilirsiniz. Aşağıda birbirinden şık ve farklı yaka örneklerini bulabilirsiniz.Kategori: Kadın, Moda Yazar: Admin Yorum yapılmamış Tarih: 5 Aralık 2012