Karikatür olaylara abartılı, komik ya da iğneleyici bakış açısıdır. Ülkemizde de bu işe gönül vermiş alanında çok başarılı karikatüristler bulunmaktadır. Karikatür tarihi ülkemizde yeni değil oldukça eskilere dayanıyor. Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Mustafa Mim Uykusuz, Şerif  Hulusi, Rıfat Ilgaz tarafından 1946 yılında çıkarılan Makropaşa isimli haftalık mizah dergisi ülkemizde karikatür tarihinin ne kadar eskilere dayandığının en somut kanıtıdır.

Karikatür, karikatüristin kendi bakış açısını yansıtır ve olayların kilit noktalarına afişe ederek kısaca ele alır ki bu ele alış mizahidir. Ülkemizde birçok karikatür sanatçılarının çıkardığı haftalık, aylık karikatür dergileri bulunmaktadır. Karikatür de kendi başına bir sanat dalı olarak tanımlanabilir. Özellikle güncel olaylar, siyaset, aşk, cehennem, cinsellik karikatürün başlıca konularını oluşturur. Aslına bakılırsa komik olmakla birlikte mizah ciddi bir iştir, nitekim her konu alay edilmeyi kaldırmayabilir. Toplumun etnik yapısını, kültürünü, örf ve adetlerini göz önünde bulundurarak olaylarla alay etmek gerekir ki bu durum toplumdan topluma değişir.

Şimdi dilerseniz aşağıda sizler için seçtiğim ve en beğenilen karikatürlere göz atabilir ve biraz keyiflenip, gülebilirsiniz. 🙂

 Kategori: Genel Yazar: Admin Yorum yapılmamış Tarih: 6 Aralık 2012