Kışın girmesiyle birlikte bayanlar el emeği örgülere başladılar ve kışın olmazsa olmaz örgüsü olan da şüphesiz kazaklar. Birbirinden şık ve el emeği kazakları siz de isterseniz kendinize, isterseniz eşinize, çocuğunuza veya bir yakınınıza örebilirsiniz ve kendi tasarladığınız özgün modeller ortaya çıkarabilirsiniz.

Örgü kazakların en büyük avantajı dilediğiniz şekilde örebilmeniz ve tam olarak ihtiyacınızı karşılayacak modeli elde edebilmenizdir. Uzunluğu, kol modeli örgü tipi gibi her türlü ayrıntıyı kendiniz belirleyip kafanızda tasarladığınız ve hiçbir yerde bulamadığınız kazakları oluşturabilirsiniz. Ayrıca beden olarak da ördüğünüz kişiye tam olarak uygun olması da bir avantajdır.

KAZAK NASIL ÖRÜLÜR?

Kazak şüphesiz ki diğer örgü modellerine göre daha çok emek ve sabır isteyen bir örgü tipidir. Eğer ilk kez bir kazak örecekseniz basit modelleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Kazağa başlarken öncelikle dilediğiniz renkteki yün ipinizi seçin ve bu ipin kalınlığına uygun şişinizi de alın. İlk olarak kazağın lastik kısmını örmeniz gerekiyor yani bir kaç sıra arzu ettiğiniz kalınlıkta bir lastik örün. Lastik örme işlemi bittiğinde artık kazağınızın modelini oluşturun örneğin beş sıra düz beş sıra ters örerek kare kare bir motif oluşturabilir veya sadece düz bir örgüyle de devam edebilirsiniz. Ön yüzünü örerken kol ve yaka oyuntusuna dikkat etmeyi de unutmayın. Kol ve yaka kısmında oval bir biçimde kesmeye başlayarak oyuntuyu oluşturun. Arka kısmını da örün ve kolları da kendi kol boyunuza uygun uzunluk ve genişlikte örün. Örme işlemini bitirdikten sonra kolları tığ yardımıyla örgüde kullandığınız iple dikin aynı şekilde kazağın ön ve arka kısmını da birleştirin ve kazağınız hazır.

Aşağıda sizler için seçtiğim çocuk, bebek, kadın ve erkek kazak modellerinden dilediğinizi seçerek de harika kazaklar örebilirsiniz.Kategori: Erkek, Kadın, Moda, örgü Yazar: Admin Yorum yapılmamış Tarih: 27 Kasım 2012