Her ne kadar günümüzde kullanırlığını yitirmiş olsa da zaman zaman mektup yazmaya ihtiyaç duyarız. Nitekim mektup diğer iletişim araçlarına nazaran daha kalıcı bir yöntemdir ve karşı tarafı daha mutlu eden emek isteyen bir durumdur. Mektup yazmayı genelde hepimiz okulda görmüş sonra da hiç kullanmadığımız için nasıl yazıldığını hatırlayamamışızdır.

Mektup yazmanın da her yazı türü gibi bir usulü vardır fakat daha çok mektup usule göre değil duygu ve düşüncelere göre şekillenir. İyi bir mektup özlü olmalı anlaşılabilir olmalı karışımızdaki kişinin kültür seviyesi ve bilgi birikimine uygun yazılmalıdır. Ayrıca fazla ağdalı ve az kullanılan kelimelerden teknik terimlerden uzak olmalıdır. İyi bir mektup konuşma dilinde ve konuşma havasında olmalıdır. Günlük hayatta konuşma dilinde kullandığımız kelime ve cümlelerden oluşmalıdır. Şimdi bunları göz önünde bulundurarak aşağıdaki adımları takip edin ve siz de güzel bir mektup oluşturun.

Öncelikle mektup temiz ve özel bir kağıda yazılmalıdır dilerseniz mektup kağıdı satınabilirsiniz veya dilerseniz bir A4 kağıdını da kullanabilirsiniz. Mektubunuzu kurşun kalem yerine silinmeyecek bir kalemle yazmanızda fayda var ve sağ üst köşeye de bir tarih atarsanız ileride tekrar okunduğunda mektubunuz daha net hatırlanacaktır. Yine mektubunuzu bitirdikten sonra sağ alt kısma isminizi yazabilirsiniz ki zarf kaybolsa bile mektubun içinde yazan isminiz mektubun size ait olduğunu her daim belirleyecektir.

HİTAP KISMI: Mektup bir hitap cümlesiyle başlar bu yazdığınız kişiye göre değişir, örneğin sevgilinize yazıyorsanız “Canım Sevgilim” veya ailenize yazıyorsanız “Sevgili Ailem” gibi hitaplar kullanabilirsiniz.

GİRİŞ KISMI: Giriş kısmı mektubun yazılma amacını kısaca belirten kısımdır. Mektubu alan kişi ilk olarak bu mektup ne için yazılmış olabilir? sorusunun cevabını bulmak ister. Eğer etkili bir girişiniz varsa bu mektup karşı taraf için okunmaya değer bulunacaktır ve hemen devamı getirilecektir.

GELİŞME KISMI: Bu kısım giriş kısmında belirttiğiniz konunun detaylarını içeren ve mektubunuzda anlatmak istediğiniz her şey bu kısımda şekillenecektir. Bu kısımda uzun cümlelerden kaçınmak ve yine yalın bir dille mektuba devam etmek mektubu daha okunası kılacaktır. Bu kısım yazmak istediklerinize göre iki veya üç paragraftan da oluşabilir.

SONUÇ: Sonuç kısmı mektubunuzu bitirdiğiniz kısımdır. Burada yazdığınız kişiye veya yazdığınız kişinin yakınlarına iyi dileklerinizi ileterek mektubunuzu bitirebilirsiniz.

Aşağıdaki mektup örneğinin size oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Kardeşim Hamdi,

İki gündür Yahya Kemal’in ölümünün derin hüznü içindeyim. Uzun zamandır yavaş yavaş çöken, zerre zerre eriyen bu aziz varlığın yok ola­cağı acısına gerçi ben de hazırlanmıştım. Fakat o muhteşem sesin ebedi­yen dinmiş olduğunu düşünmek bana tarifi imkânsız gönül bezginliği ve­riyor. Onun hakkında duyup düşündüklerimi toplayıp yazmam için biraz vakit geçmesi lâzım. Yalnız bugünlerde yapılması lâzım gelen bir vazifem var. Bana üstadın bir vasiyeti olmuştu; onu senin vasıtanla matbuata in­tikal ettirmek istiyorum:

1937 veya 1938 senelerinde idi. İzmir’de güzel bir yaz akşamı Yahya Kemal’le Kordon’daki Şehir Gazinosu’nda idik. Söz galiba “Rindle­rin Ölümü” manzumesi dolayısıyla o mecraya dökülmüştü. Ve bana öldü­ğü zaman, taştan, sade bir mezar yapılmasını, taşının üstüne de yalnızca bu manzumenin ikinci kıtasıyla adının, doğum ve ölüm tarihlerinin yazıl­masını istediğini “vasiyet” kelimesini de kullanarak söylemişti.

Merhumun mezarının da İstanbul şehri adına yaptırılacağını umu­yorum. Onun için, böyle bir teşebbüste vaktiyle bana yapmış olduğu vasi­yetin bilinmesini istiyorum. Bugünlerde İstanbul’da olmadığım için buna sen delâlet eder misin?

 

Senin de başın sağ olsun. Gözlerinden öperim kardeşim.

 



Kategori: Edebiyat, Genel Yazar: Admin 9 yorum yapılmış Tarih: 26 Kasım 2012

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

9 Yorum var.

  1. çok güzel bir site

  2. çok güzel bir yer mektubun nasıl yazılacağını çok iyi öğrendim

  3. ben çok güzel aşkıma mektup yazacam hadi bay babam geliyo

  4. Çok güzell anlatmışsınızz çokk teşekkür ederimm …

  5. pardon arkadaşlar kardeşim yazmışda çok salaktır çok pardon

  6. offf ben tarih felan nereye yazılır onu merak ediyom

  7. çok güzel olmuş 😀

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.