Isınma, aktif spor veya antrenman öncesi vücudu hazırlamaktır. Bu hazırlık psikolojik, fizyolojik ve mekanik olarak sağlanır. Isınma hareketleri spor öncesi kan dolaşımını spora uygun seviyeye getirir, lif yapısını esnekleştirir, kas dokusunu darbe ve gerginliğe daha dayanıklı hale getirerek sakatlanma riskini azaltır. Vücut ısısının istenilen düzeye gelmesi de ısınma  hareketleri sayesinde meydana gelir. Isınma hareketleri sayesinde metabolik hız istenilen düzeye gelecek ve spora geçişe daha uygun hale gelerek spor için vücut tam anlamıyla hazırlanmış olacaktır.

Isınma hareketleri aktif ısınma hareketleri ve pasif ısınma hareketleri olarak ikiye ayrılabilir. Aktif ısınma hareketleri kasları ve metabolizmayı aktif olarak çalıştırarak yapılan ısınma hareketleridir. Pasif ısınma hareketleri ise  duş ve masaj olarak tanımlanabilir. Masaj birçok eklem rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi  ısınma konusunda pasif motoru aktif hale getirerek mekanizmayı dinçleştirir, canlandırır ve spora vücudu hazırlar. Bunun yanında masaj spor arasında veya spor sonrasında da dinlenme amaçlı kullanılabilir.

Yürüyüş, merdiven çıkma, bisiklet sürme, kol ve bacakları esnetme başlıca ısınma hareketleri olarak tanımlanabilir. Aşağıdaki resimli ısınma hareketlerinden faydalanarak da spor öncesi ısınmanızı gerçekleştirebilirsiniz.Kategori: Sağlık Yazar: Admin Yorum yapılmamış Tarih: 2 Aralık 2012